בדיקת EMG

בדיקת EMG

בדיקת EMG אלקטרומיוגרפיה במצפן קליניק

בדיקת EMG לאבחון של מחלות, הפרעות ופגיעות בשרירים ובמערכת העצבים ההיקפית, מתבצעת במצפן קליניק באופן פרטי. הבדיקה מבוצעת ומפוענחת על ידי נוירולוג בכיר ומנוסה, תוך שימוש במכשור חדשני.
בדיקת EMG פרטית במצפן קליניק כוללת בדיקת שריר – אלקטרומיוגרפיה, ובדיקת NCT – בדיקת הולכה עצבית. ניתן לבצע במקום בדיקת EMG רגליים וכן EMG ידיים.
תוצאות הבדיקה מועברות לנבדקים בהקדם האפשרי, ולעיתים כבר מיד לאחר ביצועה.
הנבדקים נהנים משירות מקצועי שניתן באווירה נעימה, ברגישות ובהענקת יחס אישי. נבדקים שיש להם ביטוח פרטי, יוכלו לקבל החזר כספי עבור EMG פרטי בהתאם להסכם שלהם עם חברת הביטוח.

מהי בדיקת EMG?

בדיקת EMG אלקטרומיוגרפיה, הידועה גם בשם בדיקת סיב בודד, משמשת לצורך אבחון פגיעות או מחלות שרירים וכן הפרעות ומחלות במערכת העצבים ההיקפית.
במסגרת EMG פרטי המבוצע בקליניקה מצפן ניתן לוודא או לשלול פגיעה עצבית היקפית, וכן לאבחן מחלות שריר ועצב-שריר כגון מיוזיטיס, מיופתיה, ALS, מיאסטניה גרביס, אמיותרופיה ועוד.
בעזרת בדיקת EMG אפשר לאבחן את סוג הפגיעה, מיקומה ודרגת חומרתה ולהפנות את הנבדקים לטיפול בהתאם.
במהלך הבדיקה נבבחנת הפעילות החשמלית של השריר והפוטנציאלים החשמליים בקבוצות שרירים שונות, בהתאם לשאלה הקלינית. בבדיקה העצבית NCT נבחנת מהירות ההולכה החשמלית ופרמטרים אחרים בעצבים שונים, גם כאן בהתאם לשאלה הקלינית. הבדיקות מודדות את תגובת השריר או את הפעילות החשמלית המתרחשת בו כתגובה לגירוי עצב שמעצבב אותו.

מהלך ביצוע בדיקת EMG במצפן קליניק

בדיקת EMG פרטית בקליניקת מצפן מתבצעת בהתאם לשלבים הבאים:

  • ניקוי חיצוני של אזור הבדיקה (ידיים, רגליים – בהתאם לנדרש).
  • החדרת אלקטרודה שמחוברת למחט דקיקה, אל השריר הנבדק במצב מנוחה. בזמן החדרת המחט תיתכן תחושה של כאב חד ומהיר. כאשר השריר תקין, לא תימצא בו פעילות חשמלית במצב כזה. הימצאותה של פעילות חשמלית בשריר במצב מנוחה יכולה להצביע על הפרעה כלשהי.
  • הנבדק יתבקש לכווץ את השריר, לבצע כיפוף באיבר הנבדק ולהרפות – פעם באופן מתון ופעם בכיווץ שריר מקסימלי.
  • רישום פעילותו של השריר בכל המצבים יוצג בצורת גלים על גבי מסך המכשיר.

הנחיות לפני ואחרי בדיקת EMG

לפני הבדיקה: ביום הבדיקה יש להימנע משימוש במשחות או קרם גוף. יש להגיע לבדיקה עם תעודת זהות, מכתב מרופא המפרט את סיבת ההפניה, ותוצאות של בדיקות EMG קודמות במידה ויש כאלה. נבדקים שנוטלים תרופות, בעיקר לדילול דם, מתבקשים ליידע את הרופא שמבצע את הבדיקה. נבדקים שיש להם קוצב לב נדרשים להביא אישור הרופא המטפל לביצוע הבדיקה.
אחרי הבדיקה: עד יומיים לאחר הבדיקה תיתכן תחושה של עקצוץ בשרירים – על מנת להקל עליה ניתן לכסות את האזור הנבדק בשקית קרח וכן ליטול משככי כאבים. במידה והכאב אינו חולף כעבור יומיים או שמחמיר, ובמקרים שמופיעה רגישות, נפיחות, מוגלה או כל תופעה חריגה אחרת – יש לפנות אלינו לבירור ו/או להגיע לבדיקה. ברוב המקרים בדיקת EMG אינה כרוכה בהשלכות חריגות כלשהן, ונחשבת לבדיקה בטוחה ללא סיכונים מיוחדים.

לקביעת פגישה או לכל שאלה:
טלפון: 03-9444-104
דוא"ל: info@matzpen.co.il
או דרך טופס יצירת קשר, שנמצא בכל דפי האתר מצד שמאל.