עיצוב התנהגות

שיטת עיצוב התנהגות (באנגלית – Behavioral modification) הינה שיטת טיפול פסיכולוגי יעילה במגוון בעיות התנהגותיות, נפשיות, רגשיות וחברתיות הן בקרב ילדים והן בקרב מבוגרים.

מקור שיטת עיצוב התנהגות

מקור השיטה בניסויו של פאבלוב – פסיכופיזיולוג רוסי דגול שחקר על כלבים רפלקס ועל כך זכה בפרס נובל. פבלוב לראשונה הציע לעשות שימוש ברפלקסים טבעיים ונלמדים על מנת לשנות התנהגות. סקינר – תלמידו נלהב של פבלוב, המשיך דרכו והיה אחד המייסדים של הזרם ההתנהגותי (ביהביוריסטי). הוא תבע את המושג עיצוב התנהגות. הכוונה לשינוי התנהגות בלתי רצויה ופוגענית תוך עיצוב התנהגות חדשה ונורמטיבית. כל זאת באמצעות מתן חיזוקים ועונשים.

כיום נעשה שימוש רב בשיטת עיצוב התנהגות בעיקר לשם שיפור ואף שינוי התנהגות בעיתית. מצבים קליניים רבים כיום ניתנים לטיפול באמצעות השיטה. מדובר בין היתר ב:

בעיות משמעת אצל ילדים ונוער

 • בעיות הרטבה והכתמה
 • הפרעות מרצף האוטיסטי (אוטיזם, אספרגר עוד)
 • תסמונת דאון
 • הפרעת קשב וריכוז עם/בלי היפראקטיביות (ADD, ADHD)
 • הפרעות טיקים
 • חרדה
 • דיכאון
 • התמכרויות
 • סכיזופרניה
 • הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית

מטרות עיצוב התנהגות

חשוב לזכור כי שיטת עיצוב התנהגות יעילה לשינוי התנהגות ולא לשינוי קוגניטיבי או דפוסים חברתיים. יחד עם זאת, ישנן הרבה עדויות לשינויים בדרך חשיבה ודפוסי תקשורת בין-אישית לאחר שינוי התנהגותי.

דוגמה:

ילד מתנהג באלימות, הוא ממורמר על כל העולם, בודד כי אף אחד לא רוצה להיות חברו, הוא גם חושב שכולם נגדו. ניתן להשתמש בשיטת עיצוב התנהגות על מנת להקנות דפוסי התנהגות נורמטיביים. הוא ילמד לא להגיב באלימות אלא יתקשר בדרך נורמטיבית. אם לא יקבל מה שביקש, לא יתפרץ ויקבל את התשובה השלילית. בעקבות שינוי התנהגותי זה ילד ירכוש חברים שייהנו לשחק עמו. הדבר עשוי לגרום לשינוי באופן חשיבתו – הוא כבר לא יחשוב בשליליות על העולם.

במילים אחרות, אם נסמן לעצמנו שינוי דפוסים התנהגותיים כמטרה אנו בהחלט עשויים להגיע לשינוי מערכתי ולגרום לתהפוכות בחייו של המטופל.

כמה זמן נמשך הטיפול?

בממוצע עיצוב התנהגות נמשך כ-3 חודשים. מחקרים רבים מצאו כי על מנת לשנות התנהגות בלבד אנו צריכים בין 12 ל-15 מפגשים. בדרך כלל מדובר במפגש אחד לשבוע. יחד עם זאת, כמו בכל דבר בחיים גם בעיצוב התנהגות ישנם יוצאי מן הכלל. יתכנו מצבים מורכבים יותר בהם נזדקק ליותר זמן ומפגשים. מדובר בבעיות מורכבות יותר כגון סכיזופרניה, אוטיזם, אספרגר, הפרעות טיקים ועוד. גורם נוסף שעלול לעכב את התקדמות בטיפול זה אי שיתוף פעולה של הסביבה – הורים/משפחה, ביה"ס ועוד עם המטפל. כפי שיתואר בפרק הבא שיטת עיצוב התנהגות דורשת שיתוף פעולה של משפחה/הורים/מטפלים עיקריים עם המטפל כתנאי הכרחי להצלחה.

איך פועלת השיטה?

כמו בכל טיפול תחילה יש לאבחן את הבעיה. בגישה התנהגותית אליה משתייכת שיטת עיצוב התנהגות נהוג לאבחן בעיה עמה פנה מטופל על פי תסמינים הגלויים לעין שהם בעיקר התנהגות. אנו סורקים את כל שטחי חיים של המטופל – ביה"ס, עבודה, בית, משפחה, חוגים וכו' ומאתרים התנהגויות בלתי רצויות כגון:

 • שטיפת ידיים בלתי פוסקת
 • אלימות פיזית/ מילולית
 • קללות
 • הימנעות מעזרה בבית
 • טיקים
 • גניבה
 • הרטבה/הכתמה

ועוד תסמינים רבים.

לאחר שאיתרנו וסימנו את התנהגויות בלתי רצויות הגיע זמן לטפל.

ישנן מספר דרכים לטיפול שמשלימים אחד את השנייה.

 1. צריך ללמד את המשפחה/הורים ושאר המטפלים הבאים במגע עם המטופל (מאמן בחוג, מורה בביה”ס ועוד) מהו חיזוק ועונש. נלמד באילו נקודות זמן בדיוק ועל אילו התנהגויות יש לתת חיזוק או עונש ובאיזו צורה.
 2. ניהול כלכלת אסימונים – טבלת עיצוב התנהגות. בטבלה כזו נסמן את ההתנהגויות אותם אנו מעוניינים לשנות וניתן למטופל נקודות על ביצוע התנהגות רצויה. נלמד איך להקנות את הנקודות, באיזו צורה, איך לתגמל ברגע שמטופל צבר מספיק נקודות ואיך להעניש והאם להעניש בכלל.
 3. הדרכת הורים. בכדי לעמוד בשני עקרונות החשובים של עיצוב התנהגות – התמדה ועקביות נציע הדרכת הורים בה נסביר מה יש לעשות בכל סיטואציה ואיך כדאי להגיב.
  כפי שניתן לראות השינוי יעשה באמצעות הסביבה – הורים/משפחה/מורים ועוד. משום כך, שיתוף פעולה מצדם הוא קריטי לשם הצלחה בטיפול.

מי רשאי לטפל באמצעות עיצוב התנהגות?

כל איש מקצוע מתחום קליני-שיקומי: פסיכולוג קליני/שיקומי, עובד סוציאלי קליני/שיקומי, קרימינולוג קליני, מטפל בהבעה ויצירה קליני, פסיכיאטר. צוות המטפלים במרכז מצפן מומחה לטיפול התנהגותי בכלל ובעיצוב התנהגות בפרט. אנשי מקצוע שלנו רכשו את מומחיותם במשך שנים רבות של טיפול קליני במגוון בעיות התנהגותיות, חברתיות, רגשיות וקוגניטיביות. מטופלים רבים שיפרו את חייהם באופן ניכר הודות לטיפול שקיבלו במרכז מצפן. השיפור חל ביחסים בין-אישיים, בזוגיות, בעבודה, במצב כלכלי, בביה"ס, בבית עם אחים ואחיות ובתחומים רבים נוספים.

עוד מאמרים הקשורים בנושא עיצוב התנהגות:

בעיות משמעת

הדרכה הורית

לקביעת פגישה או לכל שאלה:
טלפון: 03-9444-104
דוא"ל: info@matzpen.co.il
או דרך טופס יצירת קשר, שנמצא בכל דפי האתר מצד שמאל.