טיפול נפשי

טיפול נפשי – זה בנפשנו

אתם סובלים מחרדה? דיכאון? פחדים? משברים? קשה לכם להתמודד? אלה בדיוק הסימנים להתחיל ולחפש לכם טיפול נפשי כדי לפתור את הבעיות. בעצם טיפול נפשי הוא שם כולל לטיפול פסיכולוגי בבעיות מסוגים שונים. סוג הטיפול הפסיכולוגי, הפסיכותרפיה, הוא מילה לועזית שמשמעה טיפול נפשי, או טיפול פסיכולוגי "תרפיה" בלטינית משמעה טיפול, ו-"פסיכֶה" משמעה נפש.

פסיכולוגים ומטפלים מעניקים טיפול נפשי באמצעות אבחונים, שיחות ותיקון המצב הנפשי המעיק והמפריע לשגרת החיים.

למען הנפש

טיפול נפשי הוא קודם כל מענה לצורך המצביע כי יכולה להיות בעיה בנפש. כלומר, בדיוק כמו שהגוף הפיזי שלנו יכול להיקלע למחלה, כך גם הנפש שלנו לא חסינה מבעיות. החיים שלנו נעים בין הגוף לנפש, וידוע כי הקשר ביניהם הוא קשר אמיץ והאחד משפיע ומחזק את השני. יש עדיין, גם כיום, תפיסה מוטעית, כי טיפול נפשי הוא לוקסוס או בעיה של החלשים בינינו.

בעצם, ההפך הוא הנכון. ההכרה כי הנפש היא חלק מהותי מהקיום שלנו, מובילה להכרה כי יש צורך במעקב וגם טיפול נפשי בדיוק כמו במעקב אחרי בריאות הגוף והטיפול בו.

שיטות טיפול נפשי

טיפול נפשי נעשה בדרך כלל באמצעות שיחות עם מטפלים, אולם יש שיטות שונות הנבדלות זו מזו גם בעקרונותיהן וגם בסוג הטיפול.

יש שני סוגי טיפול נפשי מרכזיים, המקובלים על רוב הפסיכולוגים העוסקים בתחום טיפול נפשי.

  1. טיפול פסיכודינמי. טיפול זה מתאים במיוחד למי שמעוניין לרדת לעומקן של החוויות הנפשיות שלו ולפתור את בעיותיו דרך הבנה עצמית מורכבת ומתמשכת. כמו גם באמצעות הגברת המודעות לעולם הפנימי הלא-מודע שלו. במהלך הטיפול הפסיכודינמי המטופל מספר את חוויותיו באופן אסוציאטיבי וחופשי.
  2. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי. טיפול זה מכוון לפתרון של בעיה מוגדרת, ועושים זאת בעזרת התמקדות בשינוי התנהגות ובשינוי דפוסי חשיבה. בניגוד לגישה הקודמת, בשיטה זו של טיפול נפשי הפסיכולוג הוא זה שמוביל ומנחה את הטיפול, כדי לסייע למטופל להתמודד ולפתור את הבעיה, שלשמה המטופל הגיע. בדרך כלל מספר הפגישות בשיטה זו של טיפול נפשי הוא מוגבל ומותאם לפתרון בעיה ספציפית.

בכל תקופה של החיים

טיפול נפשי הוא טיפול שיכול לסייע לנו בכל תקופה של חיים. הכל תלוי מה אנחנו חווים ועם מה אנחנו נאלצים להתמודד.

טיפול זוגי. זהו הוא סוג של טיפול נפשי הנדרש כשיש בעיות בקשר הזוגי. השוני בתפיסות ובהתקדמות האישית במהלך החיים, יחד עם השינויים וההתבגרות וההתפתחות האישית, יוצרים פעמים רבות בעיות בקשר הזוגי. טיפול זוגי הוא טיפול נפשי לא רק נפוץ מאוד, כי אם גם יעיל מאוד, כדי לשמר את המערכת הזוגית וכתוצאה מכך, גם את המערכת המשפחתית.

טיפול משפחתי. הינו טיפול נפשי שאמור לפתור את הקונפליקטים המתעוררים בחיים המשפחתיים. ההתמודדויות עם לידת ילד, ילד מתבגר, אובדן הורה מבוגר, גירושין, ואפילו נישואין הן סיבות אמיתיות לקבלת טיפול נפשי כדי לדעת כיצד להתמודד.

האדם מתמודד עם שינויים בדרך כלל בקושי רב, ואין ספק שהמשפחה היא ספק השינויים הכי גדול בחיים לנו, למרות שבעצם היא אמורה להיות עוגן הבית הבטוח והמגונן. על כן טיפול נפשי בתקופות שונות בהתפתחות המשפחתית, יכול בהחלט לסייע.

טיפול נפשי מסייע בהתמודדות עם החיים

ככלל, טיפול נפשי הוא כל טיפול היכול לסייע לנו להתמודד עם החיים. אמנם אנחנו מגייסים את כל תעצומות הנפש שלנו כדי לחיות, אבל ללא ספק זקוקים לסיוע חיצוני מפעם לפעם. כמו שאנחנו מטפלים בכל דבר אחר בחיים, כך טיפול נפשי הוא הטיפול שלנו בעצמנו.

לקביעת פגישה או לכל שאלה:
טלפון: 03-9444-104
דוא"ל: info@matzpen.co.il
או דרך טופס יצירת קשר, שנמצא בכל דפי האתר מצד שמאל.