גמילה מסמים

גמילה מסמים במרכז מצפן

מקובל כיום לטפל בהתמכרויות בגישה מערכתית. אנשי מקצוע רבים מעורבים בגמילה מסמים. במרכז מצפן מטפלים בהתמכרויות רופאים פסיכיאטרים-נרקולוגים, קרימינולוגים קליניים, עובדים סוציאליים, פסיכולוגים קליניים, מדריכים מנוסים. צוות רב-מקצועי זה רכש ניסיון רב-שנים בגמילה מסמים. ד”ר ארטורו לרנר, ד”ר זיו כרמל וד”ר מרק זאבין הם יועצים פסיכיאטריים ונרקולוגים של המרכז.

איך מתחילים גמילה מסמים?

בשלב ראשון נקיים פגישה אבחונית על מנת לאבחן את מצבו ההתמכרותי, נפשי, פיזי ומוטיבציוני של הפונה. הפונה יעבור בדיקה פסיכיאטרית-נרקולוגית ופסיכו-סוציאלית מעמיקה. רצוי לבחון גם את המצב המשפחתי של הפונה, זאת משום שמשפחה עשויה ליטול חלק חשוב בגמילה וטיפול. משום כך, חשוב שמכור יגיע יחד עם מלווים (רצוי בני משפחתו). על מנת להציע גמילה מסמים (תוכנית טיפולית אינדיבידואלית) עלינו לאבחן את הסיבות האפשריות לשימוש בסמים ו/או אלכוהול, ותוצאות שליליות של ההתמכרות שהינן באות לידי ביטוי לא רק במצב מצב נפשי ורגשי אלא גם במצב חברתי ומשפחתי. לרוב מדובר בהתפרקות המשפחה (גירושין, אלימות במשפחה, העדר פגישות עם הילדים), כניסה לחובות כספיות ואף הסתבכות עם שוק אפור וגורמים פליליים, איבוד מקום עבודה ואף חוסר יכולת פיזית להתמיד בעבודה.

גמילה מסמים – מספר אפשרויות

בהתאם למידת ההתמכרות ומצבו הנפשי של הפונה נוכל להמליץ על טיפול אמבולטורי . על סמך בדיקות רפויות כלליות ופסיכיאטריות-נרקולוגיות נציע לפונה טיפול בהתמכרות.

גמילה מסמים אמבולטורית או גמילה ביתית – זהו טיפול בהתמכרות פסיכוסוציאלי והוא נועד לתת מענה למכורים שעדיין מצליחים לנהל חיים נורמטיביים ולא יכולים להרשות לעצמם לעצור את חייהם מבחינה משפחתית או מקצועית. לאנשים כאלה שלא יכולים להסגר במרכז גמילה נוכל להציע גמילה מסמים בביתם ובקליניקה שלנה. במקרה כזה גמילה מסמים תכלול שיחות טיפוליות פרטניות בתדירות שתותאם לצרכים המיוחדים של המטופל, טיפול תרופתי (במידת הצורך), חונכות וליווי מצד מדריכים מנוסים. בשלב מתקדם יותר יוצע למטופל להגיע לקבוצות NA או AA. בהמשך נציע ייעוץ משפחתי במטרה להבהיר את מהות המחלה והטיפול לבני משפחה. הדבר דרוש משום שבהרבה מקרים בעיית ההתמכרות מתעצמת עקב בעיות בזוגיות.

אחד המרכיבים החשובים ביותר בגמילה מסמים הוא השתתפות בקבוצות תמיכה עצמית (NA – קבוצת נרקומנים אנונימיים, AA – קבוצת אלכוהוליסטים אנונימיים) ובהמשך השתתפות בקבוצת “12 צעדים” – שיטה טיפולית יעיל להתמודדות עם התמכרות. חשוב לציין כי כיום שיטות טיפוליות אלו נמצאו כיעילות ביותר להתמודדות עם התמכרות. הדבר נמצא לאחר ניסיונות רבים וכושלים עם שיטות אחרות כגון היפנוזה, שיטות התנהגותיות, פסיכואנליזה ואף זריקות פלא שעד היום יש טוענים כי הן כביכול מרפות תוך יממה. השיטה היחידה שהוכיחה את עצמה לאורך עשרות שנים היא שיטת 12 הצעדים שגורמת לשינוי רוחני, אישיותי, חברתי, קוגנטיבי והתנהגותי תוך עבודה עצמית מאומצת. אנו מפנים את המטופלים שלנו לקבוצות NA ו-AA ואחר כך מעודדים לכניסה לקבוצת 12 הצעדים.

חשוב לזכור שבגמילה מסמים אין תרופות פלא. גמילה מסמים זהו תהליך ממושך ודורש משאבים נפשיים רבים וכן טיפול פסיכולוגי. זאת משום ששימוש בסמים גורם לשינויים מוחיים, נפשיים, רגשיים וחברתיים שחלקם אף בלתי הפיכים. הדבר אינו אומר שלא ניתן להיגמל ולחזור לחיים בריאים ונורמטיביים. זה בהחלט עשוי לקרות ואנו נעזור לכם בכך.

התמכרות לסמים היא תופעה כואבת בכל המובנים אבל כדי להיגמל חשוב תחילה לפנות לעזרה.

 

לקביעת פגישה או לכל שאלה:
טלפון: 03-9444-104
דוא"ל: info@matzpen.co.il
או דרך טופס יצירת קשר, שנמצא בכל דפי האתר מצד שמאל.