גמילה מאלכוהול

שתייה מופרזת של אלכוהול ואלכוהוליזם אלו הן התופעות שלא היו מוכרות בארצנו לפני מספר עשורים. בעת האחרונה אנו עדים ליותר ויותר מקרי אלכוהוליזם והשלכות כואבות של שתיית אלכוהול לא מבוקרת. מדובר בתאונות דרכים, אלימות במועדונים, קטטות בין בני נוער ועוד. משרד החינוך, הבריאות והרווחה מקצים בתקופה האחרונה יותר ויותר תקציבים לתוכניות מניע משתיית אלכוהול ולאו דווקא משימוש בסמים. הבעיה הנוספת היא שאלכוהול הינו חומר פסיכואקטיבי חוקי שכיום כל אחד יכול לקנות ולשם כך אין צורך להגיע למקומות נסתרים כמו בשימוש ו\או גמילה מסמים. אלכוהול ניתן לרכוש כיום ב-15 ש"ח, כך שחומר זה כיום נגיש לכולם.

גמילה מאלכוהול בישראל

גמילה מאלכוהול זה לא דבר פשוט. בנוסף לכך, אין כיום הרבה מסגרות בארץ לגמילה מאלכוהול. ישנם מספר מסגרות, עמותה אחת ותו לא. לא כולם עדים להשלכות המסוכנות של אלכוהוליזם. מבין אלו נמנים ירידה בזיכרון, קשב וריכוז, חוסר יכולת לנהל חיי משפחה ולהתמיד בעבודה, פגיעה במערכת העצבים ההקיפית, אלימות פיזית ועוד. יתרה מכך, לעיתים גמילה בלתי מבוקרת עלולה לגרום לחנק, התקפים אפילפטיים ומוות.

גמילה מאלכוהול במרכז מצפן

אנשי מקצוע במרכז מצפן פיתחו מומחיות גבוהה לטיפול באלכוהוליזם במשך שנים רבות של עבודה רציפה עם המטופלים. מדובר בצוות מאומן ומקצועי מן השורה הראשונה בארץ ובעולם. גמילה מאלכוהול (טיפול בהתמכרות פסיכוסוציאלי) במרכז מצפן זהו צעד קדימה בשביל כל מכור. פסיכיאטרים ונרקולוגים, קרימינולוגים קליניים, פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים ומדריכים טיפוליים נמנים על הצוות הטיפולי. ד"ר ארטורו לרנר, ד"ר זיו כרמל וד"ר מרק זאבין הם יועצים פסיכיאטריים ונרקולוגים של המרכז.

איך מתחילים את הגמילה מאלכוהול?

בשלב ראשון חשוב שהמכור יגיע יחד עם מלווים (רצוי בני משפחתו) לפגישה אבחונית, בה נאבחן את מצבו ההתמכרותי, נפשי, פיזי ומוטיבציוני של הפונה. יתכן שבהמשך נפנה גם לאבחון פסיכיאטרי-נרקולוגי ונוירולוגי מקיף ומעמיק.

בהתאם לממצאים של האבחון הראשוני נמליץ על גמילה מאלכוהול (תוכנית טיפולית אינדיבידואלית) שתואמת לצרכים המיוחדים של הפונה.

גמילה מאלכוהול – מספר אפשרויות

בשלב הראשון של גמילה מאלכוהול אנו יכולים להציע טיפול אמבולטורי – טיפול פסיכוסוציאלי בהתמכרות .

ב. בתהליך של גמילה מאלכוהול אמבולטורי או גמילה ביתית הפונה יוזמן להגיע לקליניקה באינטנסיביות שתותאם למטופל וישתתף בשיחות טיפוליות. אחד המרכיבים

2. החשובים ביותר בגמילה מאלכוהול הוא השתתפות חובה בקבוצות תמיכה עצמית – AA ובהמשך השתתפות בקבוצת "12 צעדים". כיום אין שיטות גמילה מאלכוהול יעילות מאלו. האנושות ניסתה הרבה שיטות החל מהחדרת עירוי לניקוי הדם, כלה היפנוזה והשתלת אמפולות עם חומר מסוכן שאמור היה להפחיד להרתיע מלחזור חזרה לשתיית אלכוהול. המציאות הכואבת היא שאין שיטת פלא באמצעותה ניתן להיגמל מאלכוהול לנצח. השיטה היחידה שהוכיחה את עצמה היא גישה מערכתית הכוללת בתוכה שיטת 12 הצעדים שגורמת לשינוי אישיותי, חברתי, קוגניטיבי והתנהגותי, תוך עבודה עצמית מאומצת ומתמדת. אנו מפנים את המטופלים שלנו לקבוצות AA ואחר כך מעודדים לכניסה לקבוצת 12 הצעדים.

כמה זמן נמשכת גמילה מאלכוהול

חשוב לזכור שלא ניתן לטפל בהתמכרות בשיטת "זבנג וגמרנו". גמילה מאלכוהול זהו תהליך ממושך שלוקח זמן ארוך ומשאבים רבים. זאת משום ששתיית אלכוהול גורמת לשינויים מוחיים, נפשיים, רגשיים וחברתיים שחלקם אף בלתי הפיכים. זה לא אומר שלא ניתן להיגמל ולחזור לחיים בריאים ונורמטיביים. הדבר בהחלט עשוי לקרות ואנו נעזור בכך.

אלכוהוליזם היא תופעה כואבת בכל המובנים אך בכדי להיגמל חשוב לפנות לעזרה.

לקביעת פגישה או לכל שאלה:
טלפון: 03-9444-104
דוא"ל: info@matzpen.co.il
או דרך טופס יצירת קשר, שנמצא בכל דפי האתר מצד שמאל.