טיפול בכאבי ראש

כמעת כל אדם סובל מכאבי ראש. בדרך כלל כאב ראש עובר די מהר ולא דורש טיפול מיוחד. לפעמים ניטול אקמול והכאב ירגע. יחד עם זאת, מהמחקרים עולה שכ-15% מאוכלוסיה כללית בכל העולם סובלים מכאבי ראש חזקים ותכופים. מה שדורש אחבון מיוחד וטיפול בכאבי ראש מיוחד. בדרך כלל (ב-90% מהמקרים) כאב ראש היא בעיה בפני עצמהה (מה נקרה כאב ראש ראשוני) ואינו מהווה חלק תסמינים של מחלה אחרת. הדוגמה המדוברת ביותר של כאב ראש ראשוני הן מגרנה וכאבי ראש של מצת (Tension type headache). רק ב-10% מהמקרים של כאבי ראש הבעיה היא תסמין של מחלה אחרת (לחץ דם, מחלת כלי דם במוח, גידולים, זיהומים, מחלות עיניים).

כאבי ראש של מתח

זהו סוג כאב ראש הנפוץ ביותר. התקפי הכאב עלולים להמשך בין חצי שעה עד מספר ימים. בדרך כלל ההתקפים הם לא תכופים, אך ישנו תת-סוג של המחלה שהוא כרוני שבה ההתקפים מופיעים כ-15 פעמים בחודש. בכאב ראש של מתח הכאב מופיע בצורת לחץ שחובק את כל היקף הראש, ללא מיקום מוגדר בראש, מעין קסדה לוחצת בכל מקום בראש. בדרך כלל הכאבים אינם חזקים ומטופלים היטב באמצעות תרופות להורדת כאב (אקמול, אופטלגין). יחד עם זאת, במקרים מסויים בהם אדם סובל מכאב ראש של לחץ עוצמתי יותר הבא לידי ביטוי בהתקפים עוצמתיים ותכופים יותרדרוש טיפול מניעתי באופן קבוע. מדובר בעיקר בטיפול תרופתי, לא תרפותי (טיפול קוגניטיבי-התנהגותי, דיקור) או טיפול המשלב את שניהם.

מיגרנות

מגרנה נמצאת במקום השני מבחינת שיעור תחלואה (אחרי כאב ראש של מתח). התקפי מגירנות בדרך כלל נמשכים בין מספר שעות לכמה ימים. אלה הם התקפי כאב חזקים וקשים ומשום כך דורשים טיפול מיוחדת. שיעור הופעתם של התקפי מגרנות משתנים בהשפעת גורמי סביבתיים או נסיבות החיים. מדובר במחסור בשעות שינה, צימאון, רעב או להיפך צריכת אוכל מסויים, רעש חזק ועוד. אצל נשים שיעור הופעת מיגרנות פי 2 יותר גבוה מאשר בקרב גברים והדבר יכול להיות קשור למחזור. לעיתים קרובות המחלה מעוברת בתורשה.בדרך כלל כאבים במיגרנות מופיעים בצד אחד בלבד, מורגשת בצורת פעימות, לעיתים מלווה בבחילות והקאות. רעש ואור עלולים להחמיר את המצב והכאב יגבר. 25% בכלל חולי מיגרנה מרגישים 'אאורה' תחושה שמבשרת על התקף מיגרנה. לעיתים קרובות אאורה באה לידי ביטוי בהפרעות ראיה. חולה כזה מרגיש הבזקי אור בעיניים, ראיה מאורפלת ותסמינים אלה נמשכים לא יותר משעה. בעת אאורה כאב ראש אינו מופיע, הוא מגיע בסיום אאורה בלבד.

טיפול

לטיפול בהתקפי מיגרנות ניתן להשתמש בתרופות נגד כאבים וגם בתרופות שפותחו במיוחד לטיפול במיגרנות. בנוסף לטיפול תרופתי ובדומה לטיפול בכאבי ראש של מתח חשוב להעזר בטיפול מניעתי כגון תכניקות מיוחדות של טיפול קוגניטיבי-התנהגותי שפותחו במיוחד לטיפול במיגרנות וכאבי ראש של מתח. אחד התכניקות היעילות לטיפול מיידי בכאבי ראש היא הרפייה של כל קבוצות שרירים שקשורים לראש, צוואר וחגורת כתפים. יתרה מכך, ידוע כי כ-40% מהכאב במיגרנות וכאבי ראש של מתח נגרמים על ידי מחשבות ורגשות מסויימים. משום כך, חשוב לדעת לשנות משחבות ורגשות שתורמים להופעה ותהחזקות כאבי ראש. ראוי לציין כי מטופל שעבר טיפול מיוחד זה יוכל למנוע ואף להפסיק כאבי ראש ללא נטילת תרופות.

לקביעת פגישה או לכל שאלה:
טלפון: 03-9444-104
דוא"ל: info@matzpen.co.il
או דרך טופס יצירת קשר, שנמצא בכל דפי האתר מצד שמאל.